ورزش آثار مفید متعددی در حفظ و ارتقای سلامت جنسی مردان دارد.بررسی‌ها نشان داده‌اند مردانی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند، به علت خون‌رسانی بهتر به اعضای مختلف بدنشان، سلامت جنسی و لذت جنسی بیشتری را در مقایسه با مردانی که اهل ورزش نیستند، تجربه می‌کنند…

بررسی‌ها نشان می‌دهند ۳۰ دقیقه ورزش در روز نه فقط باعث بهبود سلامت جنسی می‌شود، بلکه توان و بنیه افراد را افزایش می‌دهد و باعث بهبود عملکرد قلب و گردش خون می‌شود و در نتیجه خون به بهترین نحو جریان پیدا می‌کند. حتی ورزش باعث تحریک حواس پنج‌گانه می‌شود.

ورزش‌های قلبی و عروقی، تحمل و توان فرد را بالا می‌برند و باعث می‌شوند بنیه جسمی فرد به حدی قوی شود که دیگر مانند قبل به سرعت خسته و درمانده نشود. ورزش به تناسب اندام فرد کمک می‌کند و درنتیجه جذابیت جنسی وی بیشتر می‌شود. افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، احساس خوبی درباره خودشان دارند و حس می‌کنند جذابیت آنها بیشتر و احساس رضایت آنها از وجود خود و زندگی مشترک بیشتر می‌شود.

از سوی دیگر، مردانی که ورزش در برنامه روزانه زندگی آنها جایی ندارد، سطح پایین‌تری از هورمون تستوسترون در خون خود دارند و این امر بر سلامت جنسی آنها تاثیر نامطلوب می‌گذارد. پزشکان بر این باورند که مردان، به ویژه پس از ۴۰ سالگی، برای اینکه میل جنسی خود را در حد مطلوبی نگه دارند، باید در یک برنامه ورزشی منظم و منطبق بر اصول علمی شرکت کنند. کم‌تحرکی می‌تواند به بروز دیابت، پرفشاری خون و چاقی منجر شود که همه این بیماری‌ها کاهش میل جنسی و اختلال‌های جنسی را در پی خواهد داشت.

ورزش از طریق کاهش استرس و هیجان‌های روانی نیز به سلامت جنسی مردان کمک می‌کند. مشخص شده است که مردان کم‌تحرک یا بی‌تحرک سطح بالاتری از استرس را در مقایسه با مردان پرتحرک تجربه می‌کنند که این استرس با تاثیر بر هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز باعث کاهش ترشح هورمون تستوسترون و در نتیجه اختلال عملکرد جنسی در مردان می‌شود. کاهش میزان تستوسترون، در مردان کم‌تحرک می‌تواند باعث اختلالات نعوظ، کاهش میل جنسی، خستگی، ضعف و کاهش لذت جنسی شود. از دیگر فواید ورزش این است که فرد ورزشکار تصویر ذهنی بهتری از بدن خود دارد که این امر تاثیر مثبتی بر عملکرد جنسی او می‌گذارد.

تاثیر ورزش بر میل جنسی
 نتیجه یک تحقیق، نشان داده‌ است که ۸۰ درصد مردان و ۶۰ درصد زنانی که دست‌کم هفته‌ای ۲ تا ۳ بار در یک برنامه ورزشی شرکت می‌کنند، میل جنسی‌شان بیشتر از حد میانگین است. ورزش منظم، سن جنسی افراد را کاهش می‌دهد. به عنوان نمونه، در یک مطالعه، سن جنسی درافراد ۶۰ ساله‌ای که به طور منظم شنا می‌کنند، حدود ۲ دهه کمتر از سن شناسنامه‌ای آنها است.

همچنین در یک مطالعه دیگر مشخص شد مردان بیش از ۵۰ سالی که به طور منظم ورزش می‌کنند، ۳۰ درصد کمتر از دیگر همسالان غیرفعال‌شان به ناتوانی جنسی دچار می‌شوند. افزون بر این، ورزش منظم باعث آزاد شدن مقدار زیادی ماده اندروفین در بدن می‌شود که این امر به نوبه خود باعث لذت‌ جنسی بیشتر در فرد می‌شود. از سوی دیگر، ورزش منظم باعث افزایش استقامت قلبی-عروقی و استقامت عضلانی می‌شود و رابطه زناشویی را تقویت می‌کند و باعث می‌شود فرد در این رابطه، کمتر به ضعف و خستگی دچار شود. همچنین نتایج یک تحقیق دیگر نشان داده است که یوگاتاثیر بسزایی در ارتقای سلامت جنسی مردان و بهبود قوای جنسی و میل جنسی آنها دارد.

نسخه‌ای برای ارتقای سلامت جنسی
برای بهره‌مند شدن از آثار سودمند ورزش در سلامت عمومی و سلامت جنسی، بهتر است در یک برنامه ورزشی مبتنی بر اصول علمی شرکت کنید. البته نباید فراموش‌ کرد که نسخه ورزشی هر فرد همانند نسخه دارویی او باید دقیقا براساس ویژگی‌ها، نیازها و عوامل‌ جسمانی و فیزیولوژیک وی تجویز شود.

• برنامه ورزش هوازی:
از جمله ورزش‌های هوازی می‌توان به مواردی نظیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، دویدن آهسته، طناب زدن،‌شنا و استفاده از تردمیل یا دوچرخه ثابت اشاره کرد.

طبق دستور‌العمل کالج پزشکی ورزشی آمریکا،‌ همه افراد و از جمله مردانی که قصد دارند برای حفظ سلامت جنسی خود ورزش کنند باید دست‌کم ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط در هفته یا ۹۰ دقیقه فعالیت ورزشی شدید در هفته داشته باشند که می‌توان این مدت را به جلسات ۳۰ دقیقه‌ای در روزهای مختلف هفته تقسیم کرد. برای افرادی که آمادگی جسمانی کمی دارند می‌توان در شروع برنامه ورزشی، جلسات را به دوره‌های ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کرد.

برای تعیین شدت مناسب ورزش در افراد، متخصصان پزشکی ورزشی از شیوه‌های مختلفی بهره‌ می‌گیرند که در این میان می‌توان به مواردینظیر تعیین شدت براساس ضربان قلب هدف، معیار درک خستگی و تست تکلم اشاره کرد. به‌طور کلی شدت ورزش در هر فرد با توجه به شرایط جسمی و فیزیولوژیک وی و براساس نتایج آزمون‌های سنجش آمادگی جسمانی تعیین می‌شود.

• ورزش‌های کششی:
همه افراد، از جمله مردانی که قصد دارند برای حفظ سلامت جنسی خود ورزش ‌کنند، باید هر روز گروه‌های مختلف عضلانی خود را تحت کشش قرار دهند و کشش هر عضله باید دست‌کم ۱۵ تا ۳۰ ثانیه طول کشیده و برای هر گروه عضلانی ۳ تا ۵ بار در هر دوره تکرار شود.

• ورزش‌های قدرتی یا مقاومتی:
این‌گونه ورزش‌ها به منظور افزایش استقامت و قدرت عضلانیتجویز می‌شوند و از جمله آنها می‌توان به ورزش‌های ایزومتریک و ایزوتونیک، کار با ماشین‌های وزنه و کشش‌های ورزشی اشاره کرد. همه افراد، از جمله مردانی که قصد دارند برای حفظ سلامت جنسی خود ورزش می‌کنند، باید دست‌کم هفته‌ای ۲ بار گروه‌های بزرگ عضلانی خود را تقویت کنند که این کار در ابتدا با تعداد دوره‌های کمتر و با ۸ تا ۱۵ بار تکرار در هردوره شروع می‌شود وبه تدریج تعداد دوره‌ها یا میزان وزنه‌ها با توجه به شرایط فرد اضافه می‌شود.
ناگفته نماند که همه افراد، به ویژه افرادی که سن بیش از ۴۵ سال دارند یا به بیماری خاصی دچارند، باید پیش از شروع یک برنامه ورزشی حتما با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت کنند تا برنامه ورزشی مناسب و متناسب با شرایط جسمانی و فیزیولوژیک خود را دریافت کنند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱۳

 

نکته اصلاحی ۱: هر ماه یک حرکت ورزشی جدید را امتحان کنیدعضویت در سایت
نداشتن تنوع یکی از مهمترین اشتباهات در ورزش است. بدن شما بدون ایجاد تغییر در یک برنامه تمرینی، دیگر به آن واکنش نخواهد داد. پس سعی کنید هر ماه یک حرکت تمرینی جدید را به برنامه‌تان اضافه کنید. یادتان باشد، لزومی ندارد حتماً از تمریناتی استفاده کنید که در آن از دمبل و هالتر استفاده می‌شود. می‌توانید بااستفاده از وزن بدن خودنتان هم تمرینات فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

نکته اصلاحی ۲: به تمرینات هوازی، تمرینات اینتروال را اضافه کنید
عضویت در سایتاگر تا امروز در تمرینات هوازی از تمرینات اینتروال بهره نگرفته‌اید، الان وقت شروع است. این نوع تمرین نه‌تنها عضلاتتان را حفظ می‌کند بلکه متابولیسم بدنتان را بالاتر برده و سوخت‌وساز چربی‌ها را تقویت می‌کند. علاوه‌براینها، لازم نیست که برای انجام آن حتماً به باشگاه بروید.

نکته اصلاحی ۳: به ورزش اول صبح پایبند شویدعضویت در سایت
اگر دلیل اینکه از ورزش کردن غافل می‌شوید این است که در طول روز مشغله‌تان خیلی زیاد است، سعی کنید از این به بعد اول صبح ورزش کنید. شاید اول سخت باشد که خودتان را زودتر از رختخواب بیرون بکشانید اما وقتی برایتان عادت شد، خواهید دید که اینبار بسیار نسبت به برنامه ورزشتان متعهدتر خواهید شد.

نکته اصلاحی ۴: یک جفت کفش رانینگ (running) خوب بخریدعضویت در سایت
اگر چند سال است که با همان کفش‌های قدیمی ورزش می‌کنید، دیگر وقتش رسیده است که یک جفت کفش رانینگ خوب برای خودتان بخرید. کفش ورزش اگر کهنه یا نامناسب باشد موجب آسیب‌دیدگی می‌شود. پس از این یک نکته به هیچ وجه غافل نشوید.

نکته اصلاحی ۵: یک رشته ورزشی را شروع کنیدعضویت در سایت
خیلی وقت‌ها شاید به سرتان بزند در مسابقه دو ماراتن شرکت کنید یا وارد عرصه بدنسازی و پرورش اندام شوید اما کمتر کسی این اهداف را عملی می‌کند. امسال را سال به واقعیت رساندن اهداف ورزشیتان قرار دهید. در رشته‌ورزشی موردعلاقه‌تان نام‌نویسی کنید، یک برنامه تمرینی مناسب را شروع کنید و اگر شد یکی از دوستانتان را هم با خودتان همراه کنید.

نکته اصلاحی ۶: روی تناسب‌اندام عملی تمرکز کنید
عضویت در سایت وقتی تمرین می‌کنیم بیشتر وقت‌ها همه تمرکزمان روی این است که وزنه پرس سینه یا اسکاتمان را هر روز بالاتر ببریم یا حداقل نسبت به حریف تمرینیمان وزنه‌های سنگین‌تری استفاده کنیم. بااینکه اینها هم اهداف بدی نیستند اما سعی کنید امسال کمی هم روی نکات عملی‌تر تمرکز کنید—مثلاً تمریناتتان را براساس فعالیت‌های روزمره انتخاب کنید. تمریناتی را انتخاب کنید که قدرت و کاراییتان را در فعالیت‌های روزمره بالاتر ببرد.

نکته اصلاحی ۷: تمریناتتان را به خارج از باشگاه ببریدعضویت در سایت
اگر همیشه در باشگاه تمرین کنید، ورزش برایتان کسل‌کننده می‌شود و متعهد شدن به آن هم سخت‌تر. برای اصلاح این مشکل، سعی کنید گاه‌به‌گاه تمریناتتان را خارج از فضای باشگاه انجام دهید. در یک کلاس بسکتبال، فوتبال یا شنا ثبت‌نام کنید. ورزش‌های جدید را امتحان کنید، برای تقویت قوای بدنتان به کوه‌نوردی یا صخره‌نوردی بروید.

نکته اصلاحی ۸: حرکات کششی را به یک الزام تبدیل کنیدعضویت در سایت
حرکات کششی معمولاً جزء قسمتی از تمرین است که اکثراً نادیده گرفته می‌شود. انجام ندادن حرکات کششی شما را در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌دهد. پس سعی کنید حداقل ۱۰ دقیقه بعد از تمرین را به حرکات کششی اختصاص دهید.

نکته اصلاحی ۹: عملکرد ورزشیتان را ثبت کنیدعضویت در سایت
اگر شما هم از آندسته افراد باشید که حافظه‌شان برای به‌خاطر سپردن مدت زمان تمرین یا نحوه عملکردشان چندان قوی نیست، بهتر است که همه نکات مربوط به تمرینتان را یادداشت کنید. اینکار باعث می‌شود روند پیشرفتتان را بهتر ارزیابی کنید و به نقاط ضعفتان پی ببرید تا بتوانید وقت بیشتری را صرف تقویت آنها کنید.

نکته اصلاحی ۱۰: تست چربی بدهیدعضویت در سایت
احتمالاً برای ارزیابی میزان پیشرفتتان به کشیدن وزنتان روی ترازو اکتفا می‌کنید. بد نیست که کمی به خودتان زحمت بدهید و یک تست چربی بدهید. این تست وضعیت ساخت و ترکیب بدنتان را بسیار دقیق‌تر و کامل‌تر در اختیارتان قرار می‌دهد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱۳

 

ورزشکار پرورش اندام علاوه بر انجام تمرینات بدنسازی باید تغییرات مهمی در رفتار و نوع زندگی خود ایجاد کند. یک ورزشکار پرورش اندام هرگز نمی تواند فقط با ورزش کردن و انجام تمریناتی که مربی به او می گوید به اهداف خود برسد.

او باید در مجموعه رفتار خود تغییراتی را بوجود آورد که در نهایت در کنار انجام تمرینات ورزشی باعث رسیدن او به آرمان هایش خواهد شد، به این موارد دقت کنید.

پایداری و ثبات

 


شما هرگز نمی توانید به اندازه های مورد نظر خود برسید مگر اینکه در اجرای برنامه ریزی خود استحکام و پایداری لازم را داشته باشید. به غیر از روزهایی که بطور جدی بیمار هستید نباید برنامه خود را کنار بگذارید. بنابراین همانند یک ساعت همیشه در حال اجرای برنامه خود باشید.

انجام تمرینات با دقت

 


شعار بسیاری از شرکت ها این است که "کار را با دقت و هوش انجام بدهید، نه به سختی و زور". اگر آنرا برای پرورش اندام ترجمه کنیم خواهیم داشت "تمرینات خود را سخت تر و با دقت و هوش بیشتری انجام دهید".
در تمامی تمریناتی که انجام می دهید باید با دقت و فکر، خود را از حالت راحتی بیرون بیاورید و سعی کنید که به عضلات خود فشار بیشتری وارد کنید. از وارد کردن ضربه به عضلات پرهیزی کنید و همواره مراقب باشید که بیش از حد تمرین نکنید. تنظیم زمان های غذا خوردن


یک ورزشکار پرورش اندام برای بهره بردن هرچه بیشتر از غذا، باید بیش از سه وعده غذا در روز مصرف کند. بنابراین سعی کنید هر سه ساعت یک بار مواد مغذی مصرف کنید. پروتئین کافی مصرف کنید


پروتئین از مهمترین عواملی است که ماهیچه و عضلات را ساخته، آنها را برای بدن شما پرورش می دهد. پیشنهاد می شود در هر وعده غذای کوچک (سه ساعت یک بار) حدود ۳۰ -۴۰ گرم پروتئین مصرف کنید. اگر این امکان وجود ندارد باید حداقل به ازای هر کیلو از وزن خود یک گرم پروتئین در روز مصرف کنید. یعنی اگر ۷۵ کیلوگرم وزن دارید حداقل در روز ۷۵ گرم پروتئین مصرف کنید. خواب مناسب


هنگام خواب هورمون هایی در بدن تولید می شود که به رشد عضلات کمک می کنند. بنابراین اگر از خواب خود به هر دلیل بدزدید عملآ امکان پرورش عضلات خود را کم خواهید کرد. برای پرهیز از این موضوع حد اقل ۸ تا ۹ ساعت استراحت کنید و بخوابید.

نوشیدن آب

 


وجود آب کافی در بدن هم برای هضم غذا مفید است و هم برای ایجاد توانایی در انجام کارها و ورزش ها. اگر به هر دلیل از خوردن آب صرف نظر می کنید بدانید که ناخواسته خود را ضعیف تر می کنید، پس اگر تشنه هستید آب بنوشید. حرکات کششی
عضلات مختلف بدن توانایی ، حجم و قدرت متفاوتی دارند، شما باید بتوانید انعطاف همه آنها را بالا ببرید و این کار با استفاده از حرکات کششی میسر است. هرگز فقط به حرکات وزنه ای قناعت نکنید.

 

مکمل های غذایی

 


هرگز فقط به مکمل های غذایی در برنامه خود اکتفا نکنید. این عقیده که مصرف آنها می تواند شما را از خورد و خوراک عادی بی نیاز کند کاملآ اشتباه است. میوه، سبزیجات، غذاهای معمولی خانگی را هرگز فراموش نکنید. مراقب قلب و ریه خود باشید


چه در هنگام ورزش و چه غیر از آن به قلب خود توجه کافی داشته باشید و یک بار در ماه آنرا کنترل پزشکی کنید. اگر ریه های شما توانایی لازم برای رساندن هوا و اکسیژن به قسمت های مختلف بدن را نداشته باشند در نهایت عضلات شما امکان فعالیت و رشد مناسب را نخواهند یافت. همواره دقت کنید که خوب، مناسب و عمیق نفس بکشید تا به نتایج دلخواه برسید. فراموش نکنید که شما تا ابد جوان نخواهید ماند پس باید از قلب و سایر قسمت های بدن خود به خوبی مراقبت کنید.

مغز و روح خود را باز و آزاد نگاه دارید

 


مثبت فکر کنید، خوشحال و سر زنده باشید و همواره سعی کنید از تجربیات جدید زندگی بیشترین بهره را ببرید. خود را از انجام ورزش های گروهی بی بهره نکنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱۳

 

ارتباط ***ی و ورزشاخیراً محققان از وجود نیروی ***ی باخبر شده اند و سعی

می کنند تا از این نیرو بـهره گـرفته و آن را بــرای موارد دیگری
ذخیـره کرده و به کار گیرند. در ورزش مشت زنـی، هـر مـربی
کارآمدی در حیـن دوره ی آمـادگی، بـوکسور خـود را برای 90
روز از بـرقـراری ارتـباط ***ـی منـع مـی کند تا هم انرژی او
بیشتر شود و هم بتواند مشتهای محکمـتری بـه حـریف وارد
کند. در تیمهای فوتبال نیز بازیکنان از 3 روز قبل از انجام بازی
به حومه شهر انتقال داده میشوند تا انرژی آنها بر اثر بـرقـرای
رابـطه جنـسی تحـلیل نـرود. در مسابقات قهرمانی جهان در
سال 1986م. تیم ملی کشـور آرژانتـین از هـمه تیم ها مدت
زمـان بیشتـری را در اردوی آمـــادگی به سر برد و نتـیجـه چه
شد: بدون شـکست از مسـابقات بـیرون آمـدند. یـک گـزارش
علمی اثبات می کند که: "تستـوسترون نقـش مهـمی را در
شـکل دهـی رفتار افراد بازی می کند. این هورمن به عنـوان
نوعی محرک شناخته میشود که در کلیه حالات فردی، از جمله عصبانیت و پرخاشگری نیز تاثیر گذار است."

بنابر گزارش فوق در یک بازی فوتبال به راحتی می توان تشخیص داد که کدام یک از تیمها برنده خواهند شد: "تیمی که در رگ های خونی بازیکنانش میزان تستوسترون بیشتری موجود باشد."

در "ناسا" که معتبرترین مرکز پژوهش های علمی جهان به شمار می رود، فعالیت های ***ی کلیه ی دانشمندانی که در آنجا مشغول به فعالیت هستند، تحت کنترل است تا پژوهشگران همیشه بتوانند در بهترین وضعیت مممکن ذهنی و جسمی قرار داشته باشند.

در گذشته مردهای یونان باستان تا سن 140 سالگی عمر می کردند. تا همین چند وقت قبل هم مردم به راحتی تا سن 90 سال عمر می کردند، اما این روزها به دلیل بروز پاره ای از مشکلات نظیر خودارضایی، آزار و اذیت های ***ی، غذاهای صنعتی، استفاده از هورمون های مصنوعی (که مصارف مختلفی دارند، نظیر: چاق کردن و بزرگ کردن زودرس جوجه ها و احشام) فرایند سالخوردگی از سنین پایینی (تقریباً 35 سالگی) شروع می شود. در کل دنیا افراد انگشت شماری هستند که از نظر اقتصادی کنترل همه افراد را به دست گرفته اند. این افراد از قدرت رابطه ***ی نیز به خوبی اطلاع دارند؛ به همین دلیل کلیه ی امکانات موجود را فراهم می آورند تا ذهن انسان های دیگر را تنها به این امر متمرکز کرده، عقل را از سر آنها بپرانند و کاری کنند تا آنها مطابق میلشان عمل کنند. آنها به خوبی می دانند که انسان های کم عقل، سرشار از شهوت هستند، بر روی امیال ***ی خود هیچ گونه کنترلی نداشته و به راحتی میتوان آنها را مطیع خود ساخت.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱۳

 

رابطه ***ی و بدن سازی

زمانی، تمایلات ***ی انسان، موضوع دین و فلسفه بود اما دانش نوین، آن را به موضوع مطالعه ای مستقل و عینی تبدیل کرده است.

زیگموند فروید، روانکاو اطریشی، تمایلات و انگیزه ***ی را عامل شکل دهنده اساس روان (روح/ذهن) و محرک رفتارهای انسان می دانست. نظریه روانکاوی شخصیت او، مبنای روانشناسی نوین است.

طبق نظریه روانکاوی شخصیت، نهاد (id) – عنصر اصلی ضمیر ناخودآگاه – نیازهای حیاتی را کنترل و رفتار انسان را در جهت کسب لذت و رفع نیازهای اساسی هدایت می کند. به عبارت دیگر، نهاد، مکانیسمهای حیاتی روان انسان – نیروهای زندگی و مرگ – را کنترل می کند.

روانشناسی نوین، نظریه روانکاوی را با "هرم نیازها"ی "مازلو" و نظریه تقلیل انگیزه، جایگزین کرده است.

نیازهای فیزیولوژیک، امنیت، نیازهای اجتماعی، عزت نفس، خودشکوفایی

بر طبق نظریه تقلیل انگیزه، انسانها به ارضای نیازهای جسمانی یا فیزیولوژیکی تمایل دارند. "هرم نیازها"، ترتیب تمایل مردم به رفع نیازهایشان را نشان می دهد. این دو نظریه، در کنار هم، به درک علمی رفتار انسان کمک می کنند.

فروید معتقد بود که "بدن مقهور سرنوشت است" و هدف از زندگی، زیستن، تولید مثل و مرگ است اما روانشناسی نوین، انسانها را متمایل به زندگی لذتبخش می داند و زندگی اقناع کننده را از طریق ابتدا، ارضای نیازهای جسمی و سپس، حرکت بسوی ارضای نیازهای روانشناختی، ممکن می داند. روانشناسی نوین، مدعی آزادی عمل انسانها هم هست.

با اینحال، آزادی، مستلزم مسئولیت و موجد خطر است – ما آزادی عمل خلاف و پذیرش عواقب آن را هم داریم! راه آزادی، با دست و پنجه نرم کردن با مخاطرات آن پیموده می شود.

اهمیت آزادی و مخاطرات مربوطه، در موضوعات مربوط به تمایلات ***ی، بیش از هر جای دیگر، آشکار می گردد. در صورت درستی، فعالیت سالم ***ی، می تواند باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی، سلامتی جسمی و روحی و کیفیت زندگی شود، درحالیکه فعالیتهای ناسالم ***ی، یا حتی رفتارهای نادرست در فعالیتهای سالم ***ی، ممکن است ضمن ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن و کاهش مقدار هورمونهای آنابولیک (عضله ساز) و آندروژنیک (تقویت کننده صفات ثانویه ***ی)، پیامدهای بسیاری داشته باشند؛ از آسیب جسمی و روانپریشی گرفته تا ایدز و مرگ!

آیا فعالیت سالم ***ی می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند؟ آیا فعالیت سالم ***ی می تواند کیفیت زندگی را بهبود دهد؟ آیا فعالیت سالم ***ی می تواند از طریق کمک به عضله سازی، عملکرد بدنی را – شامل عملکرد ورزشی – افزایش دهد؟ پاسخ هر سه پرسش، مثبت است.

بسیاری از ورزشکاران، علاقمند به دریافت اطلاعاتی درباره رابطه ***ی و چگونگی تاثیر آن بر افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن، تواناییهای جسمانی و کیفیت زندگی هستند. آیا شب پیش از مسابقه باید پرهیز کنند یا خیر؟ آیا مقاربت، میزان تستوسترونشان را افزایش می دهد یا کاهش؟ پاسخهایی کاملا علمی برای این پرسشها وجود دارند.

در این مقاله، به جدیدترین تحقیقات درباره رابطه ***ی و تاثیرش بر عملکرد ورزشی پرداخته می شود.

تحقیقات علمی روی فعالیت ***ی

ارتباط میان فعالیت ***ی و عملکرد غدد درون ریز، اخیرا در مراکز تحقیقاتی علمی مورد مطالعه جدی قرار گرفته است.

مقاربت و عملکرد سیستم ایمنی

تحقیقات اخیر نشان داده اند که پس از انزال ناشی از تحریک، نوسانات هورمونی رخ می دهند و چنین انزالهایی به افزایش مقدار آدرنالین، پرولاکتین و سلولهای دفاعی (CD3-CD16+CD56+) کمک می کنند.

این تحقیق، اولین مورد از نوع خود برای یافتن توضیحی درباره تاثیرات تقویتی انزال ناشی از مقاربت بر سیستم ایمنی بدن است. طبق این تحقیق، احتلام (انزال هنگام خواب)، تاثیری بر این ویژگیهای سلامتی بخش ندارد.

مقاربت، دوپامین، آدرنالین و تحریک

مقاربت، ترشح دوپامین را تسهیل می کند. دوپامین (C8H11NO2) یک ناقل عصبی و مونوآمین ساده است که در ترکیب و ترشح اپی نفرین (آدرنالین) نقش دارد. افزایش ضربان قلب که همراه با تحریک ***ی رخ می دهد، یکی از تاثیرات دوپامین بر ترشح آدرنالین است.

دوپامین

دوپامین، هورمون "احساس خوشایند" است و به همین دلیل، در اعتیاد و رفتارهای لذت جویانه نقش دارد. از آنجا که طبق تحقیقات، هورمونها نقشی در انحراف ***ی ندارند، شاید دوپامین، زمینه اعتیاد و تحریک ***ی باشد.

مقاربت و سرطان پروستات

حدود 70% مردان بالای 65 سال، به سرطان پروستات مبتلا می شوند. طبق برآورد انجمن سرطان آمریکا، سالانه حدود 250,000 مورد جدید به مبتلایان این بیماری در آمریکا اضافه می شود.

پیش از مطالعه علمی فرایند انزال، تصور می شد که انزالهای مکرر با افزایش احتمال سرطان پروستات مرتبط باشد. تحقیقات اخیر، نه تنها این باور را رد کردند، بلکه نشان دادند که افزایش تکرر انزال در اواسط تا اواخر دهه سوم زندگی (20 تا 30 سالگی)، با "کاهش" احتمال سرطان پروستات ارتباط دارد!

مراکز تحقیقاتی و پزشکی معتبر، بر این باورند که افزایش تکرار انزال، از طریق پاک کردن پروستات از مایع منی که ممکن است حاوی مواد سرطانزای مخرب دی ان ای (DNA) باشد، از آسیب پروستات جلوگیری می کند.

مقاربت و سلامتی قلب

برای انجام فعالیتهای ورزشی، سلامتی قلب ضروری است. قلب، خون اکسیژن دار را به اندامهای حیاتی و عضلات تلمبه می کند. عملکرد ضعیف قلب می تواند به کاهش استقامت، تحدید کارایی و توقف رشد عضلانی منجر شود.

مشکل چاقی در آمریکای شمالی، سریعترین گسترش را دارد. بر اساس گزارش سال 1999 موسسه هینز (HANES)، 61% بزرگسالان، مبتلا به اضافه وزن هستند و 15% این تعداد به گونه ای خطرناک و مهلک چاق هستند.

چاقی و عوارض ناشی از آن، بشدت بر سلامتی قلب تاثیر می گذارند. چربی اضافی بدن و میزان بالای تری گلیسرید خون ممکن است به بیماری فشار خون، دیابت و بیماریهای قلبی-عروقی منجر شوند.

خوشبختانه، تحقیقات نشان داده اند که تحریک ***ی، ترشح آدرنالین و گرمازایی بدن (چربی سوزی) را افزایش می دهد. آدرنالین، برای تولید انرژی، وارد بافت ادیپوز (چربی) می شود. همین پدیده، علت ارتباط فعالیت ***ی و لاغری را توضیح می دهد.

تستوسترون

تستوسترون، مسئول رشد عضلانی است و در غیاب آن، عضله، رشد نمی کند. به همین دلیل، ورزشکاران برای افزایش میزان تستوسترون و عملکرد بدنیشان، دست به اقداماتی گوناگون، از مصرف انواع گیاهان و داروهای گیاهی، ویتامینها و مواد معدنی گرفته تا هورمون سازها، استروییدسازها و حتی استروییدهای ممنوع می زنند.

مکملهای غذایی، بر تغییر میزان هورمون تاثیر دارند، اما چون بدلیل مصرف ماده مورد نظر، بدن تولید آن را کاهش می دهد، اغلب، تاثیر خود را در دراز مدت از دست می دهند. در اینصورت، رشد عضلانی متوقف می شود.

افزایش طبیعی میزان تستوسترون، با تمرین، تغذیه و رابطه ***ی درست، صورت می گیرد. تاثیرات مثبت تغذیه، تمرین و استراحت بر رشد عضلانی، از مدتها پیش، در متون علمی تایید شده بود اما بکارگیری فعالیت ***ی درست، بعنوان روشی برای تسریع رشد عضلانی، به تازگی مورد مطالعه و تحقیق جدی قرار گرفته است.

محققان چینی، در سال 2003، تحقیقی را روی 28 مرد داوطلب انجام دادند. این عده، بمدت یک هفته از انزال محروم بودند. میزان تستوسترون سرم (سرم خون) آنها، هر روز آزمایش می شد. تحقیق چینی ها، اولین مورد سنجش تاثیر تکرر انزال بر میزان تستوسترون سرم بود و نتایج هم جالبی هم داشت.

دانشمندان، دریافتند که عدم انزال در شش روز اول، هیچ تاثیری بر میزان تستوسترون سرم نداشت. در روز هفتم، تستوسترون سرم، تا 145.7% میزان پایه، افزایش می یافت و سپس در روز هشتم، بسرعت کاهش پیدا می کرد.

محققان، کاهش تستوسترون در روز هشتم را بدلیل تاثیر بازدارنده ترشح "لوتینایزینگ هورمون" (هورمونی که از بخش پیشین غده هیپوفیز ترشح می شود و در مردان، باعث تحریک تولید تستوسترون توسط سلولهای درون شبکه ای بیضه ها می شود) می دانند. لوتینایزینگ هورمون، برای تولید تستوسترون، ضروری و تعیین کننده میزان تستوسترون آزاد است. عمل بازدارندگی این هورمون، باعث بازگشت تستوسترون به میزان عادی می شود. بر اساس این تحقیق، معلوم شد که تکرر فعالیت ***ی و انزال، بر میزان تستوسترون تاثیر می گذارد.

عدم انزال بمدت هفت روز، موجب یک افزایش ناگهانی در مقدار تستوسترون می شود. بنظر می رسد که این افزایش ناگهانی تستوسترون، بر رشد عضلانی و بهبود پس از تمرین، موثر باشد.

یک قانون هورمونی

تحقیقات علمی، ما را در شناخت مسیر و تعیین جهت درست کمک می کنند. آنچه در ادامه می خوانید، بخوبی با آخرین یافته های علمی درباره روابط و فعالیتهای ***ی و ارتباطشان با عملکرد فیزیولوژیکی، هماهنگی دارند:

1. چون میزان تستوسترون، در حضور مقادیر زیاد انسولین، کاهش پیدا می کند، وعده غذایی پیش از تمرین باید حاوی انواع چربی و پروتئین باشد که تاثیر ناچیزی بر ترشح انسولین دارند.

2. تحقیقات، نشان داده اند که تحریک ***ی، میزان تستوسترون را افزایش می دهد. بنابراین، قرار گرفتن در معرض تحریک ***ی پیش از تمرین، برای ورزشکاران مفید است و بدین ترتیب می توانند با مقدار تستوسترون و قدرت بیشتری به تمرین بپردازند.

3. پس از تمرین، باید یک معجون پروتئینی همراه با روغن تخم کتان یا زیتون خورد. انواع چربی، نفوذ هورمونهای ***ی را از دیواره سلولها، تسهیل می کنند.

4. انزال در یک ساعت پس از تمرین، به افزایش مقدار طبیعی سلولهای دفاعی بدن و در نتیجه بهبود عملکرد سیستم ایمنی و تقویت توانایی بازسازی بدن کمک می کند. افزایش سلولهای دفاعی، مانع تاثیرات نامطلوب تمرین بیش از حد می شود.

بمنظور به حداکثر رساندن میزان تستوسترون، می توان انزال را بمدت هفت روز به تعویق انداخت و روز هفتم را با سنگین ترین جلسه تمرین یا روز مسابقه هماهنگ کرد. در اینصورت، انزال باید در روز هفتم و پس از تمرین، طبق آنچه گفته شد، صورت بگیرد تا از اثر منفی لوتینایزینگ هورمون در روز هشتم، پیشگیری شود.

از نوسانات طبیعی تستوسترون، فقط در صورت تمرین و تغذیه درست می توان بهره برد. اگر تغذیه یا تمرین، نامناسب باشد و میزان انسولین یا استروژن افزایش یابد، تستوسترون، هورمون رشد و هورمون "شبه انسولین عامل رشد 1"، بشدت تحت تاثیر قرار می گیرند و رشد عضلانی متوقف می شود.

خاتمه

فعالیت ***ی، بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان است.

تاثیر فعالیت ***ی بر سیستم ایمنی و هورمونی بدن، بتازگی مورد مطالعه علمی قرار گرفته است، اما یک چیز مسلم است: نیروهای ***ی در پس همه رفتارهای انسانی نهفته اند و بکارگیری درست آنها می تواند باعث افزایش میزان تستوسترون، سرعت عمل سیستم ایمنی و بهبود سلامتی جسمی شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱۳

 

شنا , دو میدانی و دوچرخه سواری; رشته هایی که شدیدا نیازمند داشتن سیستم قلبی و عروقی توانمند هستند.رشته هایی که موفقیت جهانی در آنها مستلزم تمرینات سنگین, پیوسته و علمی است.اما جدای از تمرینات,عاملی که به طور اجتناب نا پذیزی با آن گره خورده است,تغذیه مناسب است,به خصوص تغذیه ای به دور از چربی,که ناب ترین مصداق آن,گیاه خواری کامل است(وگنسیم).
اماچرا به دور از چربی؟
میزان حمل اکسی÷ن توسط خون علاوه بر پارامترهایی چون تمرینات منظم و اصولی ,میزان هموگلوبین خون و ..,با میزان چربی خون رابطه معکوسی دارد,به طوری که هر چه قدر چربی خون بالاتر باشد,توانایی خون در حمل اکسی÷ن پایین تر خواهد بود و آستانه هوازی بدن کاهش پیدا خواهد کرد.یعنی بدن بعد از مدتی , برای تولید انر÷ی به منظور مصرف ماهیچه ها وارد چرخه لاکتیک(بی هوازی)خواهد شد.
سوختی که سلول های بدن از آن میتوانند استفاده کنند آ ت پ نام دارد.در شرایط هوازی میزان تولید خالص آ ت پ برابر 30 میباشد در حالی که این میزان در چرخه لاکتیک برابر 6 میباشد .بدیهی است در شرایط هوازی میزان توان بدنی چندین برابر شرایط بدن در چرخه لاکتیک میباشد و علاوه بر این به علت تولید اسید لاکتیک در چرخه لاکتیک بدن به زودی احساس خستگی خواهد کرد و به اجبار فعالیت ورزشی راندمان بسیار پایینی خواهد داشت.
به طور کلی تحمل شرایط لاکتیک نسبت به شرایط هوازی بسیار کوتاهتر است.
با این تفاسیر در ورزش های استقامتی و طولانی هر چه قدر آستانه هوازی بدن ما بیشتر باشد و بدن به علت عدم توانایی کافی در حمل اکسی÷ن به ماهیچه ها دیرتر وارد چرخه لاکتیک شود مسلما تحمل شرایط سخت بدنی آسانتر و راندمان بسیار بیشتر خواهد بود.
یک دلیل مهم عدم موفقیت ورزشکاران ایرانی در مسابقات سطح بالای جهانی این رشته ها فرهنگ ناصحیح و باورهای غلط تغذیه ای آنان است; به طوری که آبگوشت و لبنیات و تخم مرغ در نطر آنان هر چه بیشتر مصرف شود ورزشکار نیرومندتری خواهند بود وبه همین دلیل دورنمای ورزشی آنان در المپیک ,فقط گذشتن از خط پایان است!و حتی فکر به دست اوردن رتبه ای خوب آروزیی دست نیافتنی به نظرشان میرسد .
بالعکس دوچرخه سواران بسیار سطح بالای جهانی به خصوص هنگام مسابقات بیشترین غذایی که مصرف میکنند حبوبات(پروتیین کافی و املاح مدنی از جمله آهن روی و ... در عین دارا بودن چربی ناچیز و غیر مضر) و کربوهیدرات ها (پاستا)است و تا جاییکه میتوانند از خوردن مواد غذایی حیوانی خودداری میکنن و انر÷ی بدن خود را از کربوهیدرات ها بسیار بیشتر از چربیها به دست می اوردند. .
هم چنین برای انجام هر واکنشی در بدن به مواد معدنی و آنزیمها نیاز است که این مواد به وفور در سبزیجات و میوه ها یافت میشود; جای چنین موادی در مواد حیوانی خالی است و یا کم است.
منطق و تجربه حکم خواهد کرد که گیاه خواری تا چه حد میتواند در موفقیت های ورزشی و دارا بودن قلب و عروق,سیستم تنفس و بدنی سالم و نیرومند با راندمان بالا به ورزشکاران کمک شگفت انگیزی کند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱

 

در تمرینات ورزشی برای داشتن انرژی بیشتر می توانید از خرما-انجیر-کشمش - کربوهیدرات-ارده و شیره انگور یا خرما-کنجد و انواع آجیل ها قبل شروع فعالیت ورزشی برای بالا بردن قند خون و فشار حین فعالیت بدنی استفاده کنید.همچنین میتوانید یک شربت ورزشی ساده با استفاده از یک شیشه آب+کمی آب لیموترش تازه+کمی شکر یا شربت سن ایچ برای طعم بهتر+یک چهارم قاشق چایخوری نمک درست کنید و حتما در حین ورزش کردن کم کم (نه یکدفعه) بنوشید.


در مواقعی خاص که احتیاج به انرژی بیشتر دارید و می خواهید فعالیت شدید انجام دهید قبل از تمرین یک قرص ب1 و یک فارماتن به همراه شربتی که ذکر شد می توانید استفاده کنید، البته هفته ای 3-4 عدد قرص مولتی ویتامین کافیست چون مصرف بیش از اندازه اش ممکن است عوارضی برای بدن داشته باشد.گیاهخواران از نظر انرژِی بسیار بهتر از گوشتخواران هستند . بیشترکسانی که کارهای سخت انجام میدهند مانند ورزشکاران ،کشاورزان و.... انرژی مورد نیازشان را از نان و کربوهیدرات تامین میکنند.بخصوص در گذشته که مردم اکثر کارهایشان را خودشان انجام میدادند ، فعالیت بدنی زیادی داشتند و بیشتر غذاهای ساده و طبیعی مصرف میکردند.انرژی بچه های امروز با خوردن پیتزا و گوشت و ویتامین ها ی مصنوعی بسیار کمتر از بچه های نسل های قبل هست.

 
قسمتهایی از کتاب خامخواری (نوشته آرشاویر در آوانسیان:
ورزشکاران عزیز:
به شما درس غلط آموخته‌اند. خوراک‌های پخته مخصوصاً «پروتئین حیوانی» به شما نیرو و انرژی نمی‌دهد بلکه انرژی شما را از بین می‌برد و به جای اینکه ورزش برای شما یک عمل مفید باشد، ارگان‌های شما را زودتر از سایرین خسته نموده شما را مجبور می‌‌کند در حین جوانی، در 35-30 سالگی، از ورزش دست بکشید و با ارگان‌های فرسوده به اجتماع مرده‌خواران تنبل و بیمار برگردید.
هرکس که عقل دارد باید فوراً غذای مرده را کنار گذاشته، بدن خود را از سُموم و گوشت‌های زائد نجات داده، با غذای طبیعی ارگان‌ها و عضلات خود را تقویت نموده و با نیروی تازه وارد میدان مسابقه شود تا به جوایز بی‌سابقه‌ای نائل گردد.
زنده‌خواران حقیقی با غذای طبیعی و ورزش نیروی جسمی و فکری خود را تا مدتی خیلی زیاد، بیشتر از آنکه تصور می‌شود، (تا 100 یا 120 سال و بلکه بیشتر) روز به روز افزایش خواهند داد.
زنده‌خوارها معطل تاکسی و اتوبوس نمی‌شوند، آنها پیاده راه می‌افتند و زودتر به مقصد می‌رسند. به این طریق مسأله ترافیک خود به خود حل می‌شود. جوانان مرده‌خوار برای ده دقیقه راه، نیم ساعت در انتظار اتوبوس می‌ایستند، شرم بر آنها

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱

 

فوق ماراتن یکی از سخت ترین و طاقت فرسا ترین مسابقات ورزشی دنیاست که سابقه 2500 ساله داشته و ورزشکاران این رشته باید آمادگی بسیار بالایی داشته باشند. یک مسابقه ی معمولی دوی ماراتن می تواند درمسافتی در حدود 100 مایل یا بیش تر در گرمای سوزان ، سرمای استخوان سوز ، و یا در ارتفاعات و گذرگاه های خطرناک برگزار شود .
رژیم غذایی گیاهی یکی از بهترین روش های تغذیه ای برای یک ورزشکار دوی مارتون می باشد علت را از قهرمانان این رشته باید پرسید:
Scott Jurek به عنوان یکی از برجسته ترین دوندگان دوی فوق ماراتن در سطح جهان می باشد که با تمامی مشکلات این رشته ورزشی روبرو بوده و همه آنها را پشت سر گذاشته و می گذارد.
او یک گیاه خوار سخت گیر و متعصب است و با یک برنامه غذایی شامل میوه ها ، سبزیجات ، غلات و آجیل کاری به ظاهر سخت تر را برای موفقیت های خود در سر داشت ، چیزی که با توجه به میزان مورد نیاز کالری معمول او( 6 هزار تا 8 هزار واحد کالری ) برای انجام تمرین و مسابقه کمی غیر ممکن به نظر می رسید .ولی او با دقت و تلاش فراوان تمام کالری مورد نیاز خود را از این برنامه غذایی گیاهی بدست آورد.
اسکات در مورد برنامه غذایی خود می گوید : « من برا ی صبحانه یک اسموتی پر کالری و غلیظ و پس از آن باید مقدار زیادی میوه و بادام بخورم. آوکادوهای چرب ، بادام و روغن زیتون نیز برای تامین کالری و انرژی مورد نیازم ضروری هستند .
« برای به دست آوردن پروتئین باید لوبیا ، عدس ، غلات ترکیبی سبوس دار ، توفو و برای به دست آوردن کربوهیدرات ها باید غلات سبوس دار ، نان ، غلات ، میوه ها و سبزیجات شیرین و غذاهای فرآوری نشده استفاده کنم. بعد ازصرف سه وعده ی اصلی کامل غذایی ، نوبت می رسد به مقدار زیادی میان وعده های کوچک تر دلچسب در طول روز . »

اسکات متولد اکتبر 1973 مینه سوتا است و قبل از روی آوردن به ورزش به طور منظم از شهر برای شکار و ماهی گیری خارج می شد خوردن گوشت و ماهی بخشی از زندگی و علایق او بود .در سال 1994 او وارد مسابقات دو ماراتن شد و روند موفقیت آمیزی را تجربه میکرد و بخاطر دلایلی شخصی و تجربی در زمینه رژیم غذایی در حال کم کردن و کنار گذاشتن مصرف گوشت بود.

در سال 1999 ، کتاب Mad Cowboy را که در مورد صنعت گوشت گاو به رشته ی تحریر در آمده بود (1) ، خواند و از آن سال به بعد به یک وگن سرسخت و متعصب تبدیل گردید .و به عنوان یه وگن در مسابقات شرکت کرده و مقام های متعدد دیگری نیز کسب کرد.

او می گوید : « بدون شک من تردیدهایی داشتم . آیا منی که قصد دارم به اندازه ی کافی قوی و قدرتمند شوم ، پروتئین کافی دارم ؟ » سوالات رایج زیادی وجود داشتند که مرابا این سوال مواجه می ساخت که ، آیا گیاه خواری چگونه عملکرد مرا تحت تأثیر قرار می دهد ؟ هنگامی که من در مسابقه برنده شدم به این نتیجه دست یافتم که سوال و جواب ها، همه و همه ، موانع روانی بیش نیستند . من بعد از اجرای خوب برنامه ی غذایی گیاهی ام ، واقعا ً هیچ وقت نسبت به گیاه خوار شدن ام تردید نکردم .


نه تنها رقبای اسکات نسبت به عملکرد بالای او تردید نکردند ؛ بلکه ، خود او نیز بعد از تبدیل شدن به یکی از مؤثرترین دونده های تاریخ دومیدانی ، که 7 پیروزی متوالی در ایالت های غربی را برای وی به ارمغان آورد ، شک به دل راه نداد و تبدیل به یک منبع الهام برای سایر ورزشکاران نیز گردید.

این در حالی است که او بیان می کند که او هرگز تلاش نمی کند که انتخاب های شخصی خود را بر هر کس دیگر تحمیل نماید . او پیروی از برنامه ی غذایی گیاهی راصرفا به مثابه ی راهی برای بهبود عملکرد خود نمی بیند و اهداف مهم تری برای گیاه خوار شدن داشته و دارد . او نیز همانند مک دانزیگ (2) می گوید برنامه ی غذایی به طور غیرمستقیم به او کمک می کند ؛ به این معنی که ، برنامه ی غذایی گیاهی به او کمک می کند تا اضافه ی وزنی که به وسیله ی ورزش توزیع می شود ، بازیابی گردد . او می گوید بیش تر افرادی که در دوی فوق ماراتن خوش می درخشند ، زندگی خود را بر پایه ی برنامه های غذایی ناسالم و تخریبی(در دراز مدت) استوار کرده اند .


او می گوید : « واقعا چندان سخت نیست که شما کاری را یک بار انجام دهید . شما فقط مجبورید که کمی خلاقیت به خرج دهید . این امکان وجود دارد که شما گاهی وقت ها یک منبع اصلی گیاهی پروتئین ، مثل توفو را در یک رستوران پیدا نکنید . بنا بر این شما می توانید چیزی شبیه به نخود را برای جبران کمبود پروتئین یاد شده به سالاد خود اضافه کنید . غذاهای سنتی مانند : لوبیای مکزیکی ، توفوی آسیایی و عدس هندی نیز خوبند . حال آن که برای برخی از افراد چنین برنامه های غذایی عجیب و غریب به نظر می رسند . بیش تر فروشگاه های خواربار غذاهای زیادی را ، تنها برای حفظ تنوع در برنامه ی غذایی شما گرد آورده اند . به شما خوش خواهد گذشت .

" برای من ، گیاه خواری به مثابه زندگی سالم و طولانی است به همراه مصرف کمتر و بهینه منابع طبیعی زمین و آلودگی های کمتر زیست محیطی و دوری و جلوگیری از کشتار و آزار حیوانات

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱

 

زمانی که یک ورزشکارحرفه ای با خودداری از مصرف چربی های حیوانی و آشنایی با یک طیف گسترده تری از ویتامین ها و مواد مغذی گیاهی به یک برنامه ی غذایی بدون گوشت رو می آورد ، تندرستی و موفقیت را به همراه هم خواهد داشت .

مک دانزیگ در ابتدا علی رغم باور عمیق به گیاهخواری ، آنرا به منظور مشکلات گوارشی انجام میداد .
دانزیگ سبک وزن ، ستاره ی رو به رشدی در هنرهای رزمی تلفیقی به شمار می رود و زیر نظر باشگاه Xtreme Counture در لاس وگاس مبارزه می کند. به منظور دست یابی به موفقیت در هنرهای رزمی و مبارزه ، ورزشکاران باید با قدرت انفجاری و هدایت شده عمل کنند ؛ و چنین کاری معمولا ًً به غذاهای با پروتئین بالا بستگی دارد . زمانی که کار شماکتک زدن دیگر افراد برای تسلیم شدن در برابر شما است ،شاید یک برنامه ی غذایی گوشت دار ، مسلم و اساسی به نظر برسد .ولی ...

دانزیگ ثابت کرد که شما ، اگر قصد دارید سخت تعلیم ببینید و پیروز شوید ، به پروتئین حیوانی در برنامه ی غذایی تان نیازی ندارید

دانزیگ که با مادر تنهای خود در پنسیلوانیای غربی بزرگ شده ، به حیوانات عشق می ورزید و در طول زندگی خود صاحب چندین حیوان اهلی بوده است . مادر دانزیگ ، او را که به طبیعت علاقه ی زیادی داشت از سنین جوانی به اردو و راه پیمایی می برد . او بسیار علاقه مند بود که به خانه ی مادر بزرگ خود در مزرعه برود و پرندگان را تماشا کند ؛ و در نهایت یاد گرفت چگونه هر یک از پرندگان را شناسایی کند و آن ها را در یک کتاب راهنما دسته بندی نماید . در حالی که بچه های دیگر به تماشای کارتون مشغول بودند ، او بیشتر ، برنامه های نشنال جئوگرافی و هر برنامه ای که در مورد طبیعت بود را تماشا میکرد بدین ترتیب بود که 4 سال قبل از زمانی که او تصمیم بگیرد که یک گیاه خوار تمام عیار شود ، او از دلایل اخلاقی فراوانی ،چون : عشق به حیوانات و احساس مسئولین نسبت به محیط زیست و طبیعت برخوردار بود .

خواسته ی همیشگی او ، رفتن به سوی گیاه خواری بود ؛ اما ، او و مادرش هرگز به این فکر نکرده بودند که آن ها منابع انجام چنین کاری را در اختیار داشته باشند . محیط پیرامون او نیز سبب شده بود که تغییر نوع سبک زندگی ناممکن به نظر برسد .

سال 1999 ، درست قبل از این که دانزیگ برای تبدیل شدن به یک MMA fighter. آموزش های لازم را شروع نماید ، او شغلی را در یک پناهگاه مخصوص حیوانات به دست آورد . افرادی که مالک و گرداننده ی آن جا بودند ، گیاه خوار صرف(وگن) بودند و می خواستند نشان دهند که یک برنامه ی غذایی بدون گوشت می تواند ، در صورتی که راه و رویه ی درستی در پیش گرفته شود ، سالم ، و قابل تهیه و خریداری بوده و باعث کشتار هیچ حیوانی نیز نشود.

دانزیگ می گفت : من تحت تاثیر قرار گرفتم و با خودم گفتم که حتما روزی گیاه خوار خواهم شد . اما ، به نظر من تقارن چنین تجربه ای با زمان شروع آموزش هایم ، وقت مناسبی نبود . من فکر کردم که شاید بعد از این که یک دوره ی موفقیتی را تجربه کردم ، می توانم دوباره آن را امتحان کنم .

او تمرینات خود را شروع کرد و در سال 2002 ، برای این که تمام وقت و با جدیت هرچه بیش تر به آموزش و رقابت بپردازد ، به کالیفرنیا نقل مکان کرد . او توانست در دسته ی سبک وزن تا مقام قهرمانی صعود کند و در مسابقات قهرمانی King of the Cage به پیروزی برسد و به این ترتیب به موفقیت های اولیه ای دست پیدا کند . او برای پیش برد بیش تر کار خود وارد یک دوره مسابقه The Ultimate Fighter شد به گونه ای که ، توانست در ادامه ی راه به پیروزی نایل گردد و در ورزش و به مقام و شهرت دست یابد .


او در آن زمان یعنی سال 2004 یک گیاهخوار کامل بود.

دانزیگ مراحل گیاهخواری خود را با حذف گوشت در درجه اول،بعد با حذف ماهی و گوشت قرمز و در نهایت حذف تمام فرآروده های حیوانی شروع و پیمود .سپس شروع به پیروی از روش های تغذیه ایی مایک مالر(ورزشکار وگن و متخصص تغذیه) کرد . او براین موضوع باور داشت که اگر " مایک مالر توانسته و می تواند ،پس من هم می توانم

و با این انگیزه ، مبارزه ی اول خود بعد از گیاه خوار شدن را برد و انرژِی و روحیه مضاعفی کسب کرد .

و در این باره گفت : « من واقعا ً احساس خوبی نسبت به آن مبارزه داشتم . » با قدرت بودم و اصلا ً احساس ضعف نکردم و هیچ مشکلی برای من پیش نیامد.
او در ابتدا از برنامه ی غذایی بدون گوشت به خاطر صدمه زدن به عملکردش هراس داشت ،ولی بتدریج به این باور رسید که برنامه ی غذایی گیاهی به او کمک کرده است تا خود را بعد از مبارزات و تمرینات بازیابی کند . تمرکز آموزش دانزیگ ، به جای برداشتن وزنه های سنگین ، بیش تر روی کشش های عضلانی ( انبساط و انقباض سریع عضلات ) ، نرمش و شنای سوئدی و حرکات مختلف دیگر استوار بود . او گفت که هیچ قدرتی را از دست نداده و میزان استقامت اش نیز بهبود یافته است ؛ به طوری که ، این به او اجازه می دهد که برای مدت طولانی تمرین کرده و خود را هرچه سریع تر بازیابی نماید .
در این بین ، دانزیگ به هرچه بهتر شدن کار خود ادامه می دهد . او ، در ماه آوریل همان سال، در مبارزه ای در ufc ، با استاد جوجیتسو ، Mark Bocek ، پیش از آن که حریف خود را وادار نماید تا تن به قبول شکست بدهد ، به مدت 14 دقیقه مبارزه کرد . هنوز نبردهای دیگری در راه بودند . و این در حالی بود که هم تمرینی ها ودوستان و رقیبانش به تصمیمات او در مورد برنامه ی غذایی و روش زندگی اش احترام قائل بودند ، اما برخی از طرفداران کمی نگران بودند.!

همانطوریکه دوستانش از او به عنوان پسر طبیعت یاد می کنند دانزیگ معتقد است از آن روی که همه نمی توانند همیشه در اوج باشند من نیز وقتی که نتوانم در میدان مسابقه پیروز شوم کوله پشتی و دوربین خود را برداشته و بسوی طبیعت میروم..

او بر این باور است که شاید تلاش ها و گرایش او به گیاهخواری قطره ای از دریا هم نباشد ولی تا لحظه آخر سعی خواهد کرد تا از صنعت گوشت و لبنیات حمایت نکرده و سهمی در کشتار و شکنجه حیوانات نداشته باشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱

 

زمانی که یک ورزشکارحرفه ای با خودداری از مصرف چربی های حیوانی و آشنایی با یک طیف گسترده تری از ویتامین ها و مواد مغذی گیاهی به یک برنامه ی غذایی بدون گوشت رو می آورد ، تندرستی و موفقیت را به همراه هم خواهد داشت .

مک دانزیگ در ابتدا علی رغم باور عمیق به گیاهخواری ، آنرا به منظور مشکلات گوارشی انجام میداد .
دانزیگ سبک وزن ، ستاره ی رو به رشدی در هنرهای رزمی تلفیقی به شمار می رود و زیر نظر باشگاه Xtreme Counture در لاس وگاس مبارزه می کند. به منظور دست یابی به موفقیت در هنرهای رزمی و مبارزه ، ورزشکاران باید با قدرت انفجاری و هدایت شده عمل کنند ؛ و چنین کاری معمولا ًً به غذاهای با پروتئین بالا بستگی دارد . زمانی که کار شماکتک زدن دیگر افراد برای تسلیم شدن در برابر شما است ،شاید یک برنامه ی غذایی گوشت دار ، مسلم و اساسی به نظر برسد .ولی ...

دانزیگ ثابت کرد که شما ، اگر قصد دارید سخت تعلیم ببینید و پیروز شوید ، به پروتئین حیوانی در برنامه ی غذایی تان نیازی ندارید

دانزیگ که با مادر تنهای خود در پنسیلوانیای غربی بزرگ شده ، به حیوانات عشق می ورزید و در طول زندگی خود صاحب چندین حیوان اهلی بوده است . مادر دانزیگ ، او را که به طبیعت علاقه ی زیادی داشت از سنین جوانی به اردو و راه پیمایی می برد . او بسیار علاقه مند بود که به خانه ی مادر بزرگ خود در مزرعه برود و پرندگان را تماشا کند ؛ و در نهایت یاد گرفت چگونه هر یک از پرندگان را شناسایی کند و آن ها را در یک کتاب راهنما دسته بندی نماید . در حالی که بچه های دیگر به تماشای کارتون مشغول بودند ، او بیشتر ، برنامه های نشنال جئوگرافی و هر برنامه ای که در مورد طبیعت بود را تماشا میکرد بدین ترتیب بود که 4 سال قبل از زمانی که او تصمیم بگیرد که یک گیاه خوار تمام عیار شود ، او از دلایل اخلاقی فراوانی ،چون : عشق به حیوانات و احساس مسئولین نسبت به محیط زیست و طبیعت برخوردار بود .

خواسته ی همیشگی او ، رفتن به سوی گیاه خواری بود ؛ اما ، او و مادرش هرگز به این فکر نکرده بودند که آن ها منابع انجام چنین کاری را در اختیار داشته باشند . محیط پیرامون او نیز سبب شده بود که تغییر نوع سبک زندگی ناممکن به نظر برسد .

سال 1999 ، درست قبل از این که دانزیگ برای تبدیل شدن به یک MMA fighter. آموزش های لازم را شروع نماید ، او شغلی را در یک پناهگاه مخصوص حیوانات به دست آورد . افرادی که مالک و گرداننده ی آن جا بودند ، گیاه خوار صرف(وگن) بودند و می خواستند نشان دهند که یک برنامه ی غذایی بدون گوشت می تواند ، در صورتی که راه و رویه ی درستی در پیش گرفته شود ، سالم ، و قابل تهیه و خریداری بوده و باعث کشتار هیچ حیوانی نیز نشود.

دانزیگ می گفت : من تحت تاثیر قرار گرفتم و با خودم گفتم که حتما روزی گیاه خوار خواهم شد . اما ، به نظر من تقارن چنین تجربه ای با زمان شروع آموزش هایم ، وقت مناسبی نبود . من فکر کردم که شاید بعد از این که یک دوره ی موفقیتی را تجربه کردم ، می توانم دوباره آن را امتحان کنم .

او تمرینات خود را شروع کرد و در سال 2002 ، برای این که تمام وقت و با جدیت هرچه بیش تر به آموزش و رقابت بپردازد ، به کالیفرنیا نقل مکان کرد . او توانست در دسته ی سبک وزن تا مقام قهرمانی صعود کند و در مسابقات قهرمانی King of the Cage به پیروزی برسد و به این ترتیب به موفقیت های اولیه ای دست پیدا کند . او برای پیش برد بیش تر کار خود وارد یک دوره مسابقه The Ultimate Fighter شد به گونه ای که ، توانست در ادامه ی راه به پیروزی نایل گردد و در ورزش و به مقام و شهرت دست یابد .


او در آن زمان یعنی سال 2004 یک گیاهخوار کامل بود.

دانزیگ مراحل گیاهخواری خود را با حذف گوشت در درجه اول،بعد با حذف ماهی و گوشت قرمز و در نهایت حذف تمام فرآروده های حیوانی شروع و پیمود .سپس شروع به پیروی از روش های تغذیه ایی مایک مالر(ورزشکار وگن و متخصص تغذیه) کرد . او براین موضوع باور داشت که اگر " مایک مالر توانسته و می تواند ،پس من هم می توانم

و با این انگیزه ، مبارزه ی اول خود بعد از گیاه خوار شدن را برد و انرژِی و روحیه مضاعفی کسب کرد .

و در این باره گفت : « من واقعا ً احساس خوبی نسبت به آن مبارزه داشتم . » با قدرت بودم و اصلا ً احساس ضعف نکردم و هیچ مشکلی برای من پیش نیامد.
او در ابتدا از برنامه ی غذایی بدون گوشت به خاطر صدمه زدن به عملکردش هراس داشت ،ولی بتدریج به این باور رسید که برنامه ی غذایی گیاهی به او کمک کرده است تا خود را بعد از مبارزات و تمرینات بازیابی کند . تمرکز آموزش دانزیگ ، به جای برداشتن وزنه های سنگین ، بیش تر روی کشش های عضلانی ( انبساط و انقباض سریع عضلات ) ، نرمش و شنای سوئدی و حرکات مختلف دیگر استوار بود . او گفت که هیچ قدرتی را از دست نداده و میزان استقامت اش نیز بهبود یافته است ؛ به طوری که ، این به او اجازه می دهد که برای مدت طولانی تمرین کرده و خود را هرچه سریع تر بازیابی نماید .
در این بین ، دانزیگ به هرچه بهتر شدن کار خود ادامه می دهد . او ، در ماه آوریل همان سال، در مبارزه ای در ufc ، با استاد جوجیتسو ، Mark Bocek ، پیش از آن که حریف خود را وادار نماید تا تن به قبول شکست بدهد ، به مدت 14 دقیقه مبارزه کرد . هنوز نبردهای دیگری در راه بودند . و این در حالی بود که هم تمرینی ها ودوستان و رقیبانش به تصمیمات او در مورد برنامه ی غذایی و روش زندگی اش احترام قائل بودند ، اما برخی از طرفداران کمی نگران بودند.!

همانطوریکه دوستانش از او به عنوان پسر طبیعت یاد می کنند دانزیگ معتقد است از آن روی که همه نمی توانند همیشه در اوج باشند من نیز وقتی که نتوانم در میدان مسابقه پیروز شوم کوله پشتی و دوربین خود را برداشته و بسوی طبیعت میروم..

او بر این باور است که شاید تلاش ها و گرایش او به گیاهخواری قطره ای از دریا هم نباشد ولی تا لحظه آخر سعی خواهد کرد تا از صنعت گوشت و لبنیات حمایت نکرده و سهمی در کشتار و شکنجه حیوانات نداشته باشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱

 

"جان سالی"، اولین بازیکن در تاریخ "اتحادیه ملی بسکتبال" (ان.بی.ای.) بود که با سه تیم مختلف مقام قهرمانی را از آن خود کرد. "جان" با قد ۲ متر و ۱۳ سانتی، بعنوان بازیکن عالی دفاع در طول حرفه ۱۴ ساله اش معروف بود که چهار بار مقام قهرمانی در "ان.بی.ای." را کسب کرد. او دو عدد از آنها را در سالهای ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ با "دترویت پیستونز" با بازی در کنار "ایزیه توماس" مشهور از آن خود نمود، قهرمانی دیگر با "مایکل جوردن" افسانه ای در سال ۱۹۹۶ با "شیکاگو بولز" بود و چهارمی را در سال ۲۰۰۰ با "لس آنجلس لیکرز" و با "کوبی بریانت" و "شکیل اونیل" معروف از آن خود نمود.

"جان سالی" یکی از حامیان درجه یک رژیم غذایی نجات دهنده زمین و زندگی بخش وگان (گیاهی) ارگانیک است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱

 

امید ابوالقاسم استاد تکواندوی که در تهران مشغول به آموزش این رشته است ، او 10 سال است که گیاهخوار شده است


 
Bill Pearl
بدنساز مشهوری که در حدود 20 سال گیاهخوار بوده است
وی می گوید: با هر سال رژیم گیاهخواری من احساس بهتری رو تجربه کردم و سالمتر و پرانرژی تر شده ام.
اینکه مردم فکر می کنند برای داشتن ماهیچه های بزرگ، لازمه که حتما گوشت بخورند در واقع این یک افسانه است
 
مجلهء مشهور Men's fitness Magazine که معتبرترین مجلهء بین المللی در مورد زیبایی اندام آقایان است او را جزء 25 خوش اندام ترین مرد جهان می داند .

ریچ رول، دونده ای حرفه ای ، دوچرخه سواری کارکشته و شناگری ماهر است ، و البته او وگان هم هست!

Rich Roll تمام موفقیت ها و دستاوردهای خود را مدیون برنامهء غذایی وگان خود می داند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱

 

امید ابوالقاسم استاد تکواندوی که در تهران مشغول به آموزش این رشته است ، او 10 سال است که گیاهخوار شده است


 
Bill Pearl
بدنساز مشهوری که در حدود 20 سال گیاهخوار بوده است
وی می گوید: با هر سال رژیم گیاهخواری من احساس بهتری رو تجربه کردم و سالمتر و پرانرژی تر شده ام.
اینکه مردم فکر می کنند برای داشتن ماهیچه های بزرگ، لازمه که حتما گوشت بخورند در واقع این یک افسانه است
 
مجلهء مشهور Men's fitness Magazine که معتبرترین مجلهء بین المللی در مورد زیبایی اندام آقایان است او را جزء 25 خوش اندام ترین مرد جهان می داند .

ریچ رول، دونده ای حرفه ای ، دوچرخه سواری کارکشته و شناگری ماهر است ، و البته او وگان هم هست!

Rich Roll تمام موفقیت ها و دستاوردهای خود را مدیون برنامهء غذایی وگان خود می داند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱