زمانی که یک ورزشکارحرفه ای با خودداری از مصرف چربی های حیوانی و آشنایی با یک طیف گسترده تری از ویتامین ها و مواد مغذی گیاهی به یک برنامه ی غذایی بدون گوشت رو می آورد ، تندرستی و موفقیت را به همراه هم خواهد داشت .

مک دانزیگ در ابتدا علی رغم باور عمیق به گیاهخواری ، آنرا به منظور مشکلات گوارشی انجام میداد .
دانزیگ سبک وزن ، ستاره ی رو به رشدی در هنرهای رزمی تلفیقی به شمار می رود و زیر نظر باشگاه Xtreme Counture در لاس وگاس مبارزه می کند. به منظور دست یابی به موفقیت در هنرهای رزمی و مبارزه ، ورزشکاران باید با قدرت انفجاری و هدایت شده عمل کنند ؛ و چنین کاری معمولا ًً به غذاهای با پروتئین بالا بستگی دارد . زمانی که کار شماکتک زدن دیگر افراد برای تسلیم شدن در برابر شما است ،شاید یک برنامه ی غذایی گوشت دار ، مسلم و اساسی به نظر برسد .ولی ...

دانزیگ ثابت کرد که شما ، اگر قصد دارید سخت تعلیم ببینید و پیروز شوید ، به پروتئین حیوانی در برنامه ی غذایی تان نیازی ندارید

دانزیگ که با مادر تنهای خود در پنسیلوانیای غربی بزرگ شده ، به حیوانات عشق می ورزید و در طول زندگی خود صاحب چندین حیوان اهلی بوده است . مادر دانزیگ ، او را که به طبیعت علاقه ی زیادی داشت از سنین جوانی به اردو و راه پیمایی می برد . او بسیار علاقه مند بود که به خانه ی مادر بزرگ خود در مزرعه برود و پرندگان را تماشا کند ؛ و در نهایت یاد گرفت چگونه هر یک از پرندگان را شناسایی کند و آن ها را در یک کتاب راهنما دسته بندی نماید . در حالی که بچه های دیگر به تماشای کارتون مشغول بودند ، او بیشتر ، برنامه های نشنال جئوگرافی و هر برنامه ای که در مورد طبیعت بود را تماشا میکرد بدین ترتیب بود که 4 سال قبل از زمانی که او تصمیم بگیرد که یک گیاه خوار تمام عیار شود ، او از دلایل اخلاقی فراوانی ،چون : عشق به حیوانات و احساس مسئولین نسبت به محیط زیست و طبیعت برخوردار بود .

خواسته ی همیشگی او ، رفتن به سوی گیاه خواری بود ؛ اما ، او و مادرش هرگز به این فکر نکرده بودند که آن ها منابع انجام چنین کاری را در اختیار داشته باشند . محیط پیرامون او نیز سبب شده بود که تغییر نوع سبک زندگی ناممکن به نظر برسد .

سال 1999 ، درست قبل از این که دانزیگ برای تبدیل شدن به یک MMA fighter. آموزش های لازم را شروع نماید ، او شغلی را در یک پناهگاه مخصوص حیوانات به دست آورد . افرادی که مالک و گرداننده ی آن جا بودند ، گیاه خوار صرف(وگن) بودند و می خواستند نشان دهند که یک برنامه ی غذایی بدون گوشت می تواند ، در صورتی که راه و رویه ی درستی در پیش گرفته شود ، سالم ، و قابل تهیه و خریداری بوده و باعث کشتار هیچ حیوانی نیز نشود.

دانزیگ می گفت : من تحت تاثیر قرار گرفتم و با خودم گفتم که حتما روزی گیاه خوار خواهم شد . اما ، به نظر من تقارن چنین تجربه ای با زمان شروع آموزش هایم ، وقت مناسبی نبود . من فکر کردم که شاید بعد از این که یک دوره ی موفقیتی را تجربه کردم ، می توانم دوباره آن را امتحان کنم .

او تمرینات خود را شروع کرد و در سال 2002 ، برای این که تمام وقت و با جدیت هرچه بیش تر به آموزش و رقابت بپردازد ، به کالیفرنیا نقل مکان کرد . او توانست در دسته ی سبک وزن تا مقام قهرمانی صعود کند و در مسابقات قهرمانی King of the Cage به پیروزی برسد و به این ترتیب به موفقیت های اولیه ای دست پیدا کند . او برای پیش برد بیش تر کار خود وارد یک دوره مسابقه The Ultimate Fighter شد به گونه ای که ، توانست در ادامه ی راه به پیروزی نایل گردد و در ورزش و به مقام و شهرت دست یابد .


او در آن زمان یعنی سال 2004 یک گیاهخوار کامل بود.

دانزیگ مراحل گیاهخواری خود را با حذف گوشت در درجه اول،بعد با حذف ماهی و گوشت قرمز و در نهایت حذف تمام فرآروده های حیوانی شروع و پیمود .سپس شروع به پیروی از روش های تغذیه ایی مایک مالر(ورزشکار وگن و متخصص تغذیه) کرد . او براین موضوع باور داشت که اگر " مایک مالر توانسته و می تواند ،پس من هم می توانم

و با این انگیزه ، مبارزه ی اول خود بعد از گیاه خوار شدن را برد و انرژِی و روحیه مضاعفی کسب کرد .

و در این باره گفت : « من واقعا ً احساس خوبی نسبت به آن مبارزه داشتم . » با قدرت بودم و اصلا ً احساس ضعف نکردم و هیچ مشکلی برای من پیش نیامد.
او در ابتدا از برنامه ی غذایی بدون گوشت به خاطر صدمه زدن به عملکردش هراس داشت ،ولی بتدریج به این باور رسید که برنامه ی غذایی گیاهی به او کمک کرده است تا خود را بعد از مبارزات و تمرینات بازیابی کند . تمرکز آموزش دانزیگ ، به جای برداشتن وزنه های سنگین ، بیش تر روی کشش های عضلانی ( انبساط و انقباض سریع عضلات ) ، نرمش و شنای سوئدی و حرکات مختلف دیگر استوار بود . او گفت که هیچ قدرتی را از دست نداده و میزان استقامت اش نیز بهبود یافته است ؛ به طوری که ، این به او اجازه می دهد که برای مدت طولانی تمرین کرده و خود را هرچه سریع تر بازیابی نماید .
در این بین ، دانزیگ به هرچه بهتر شدن کار خود ادامه می دهد . او ، در ماه آوریل همان سال، در مبارزه ای در ufc ، با استاد جوجیتسو ، Mark Bocek ، پیش از آن که حریف خود را وادار نماید تا تن به قبول شکست بدهد ، به مدت 14 دقیقه مبارزه کرد . هنوز نبردهای دیگری در راه بودند . و این در حالی بود که هم تمرینی ها ودوستان و رقیبانش به تصمیمات او در مورد برنامه ی غذایی و روش زندگی اش احترام قائل بودند ، اما برخی از طرفداران کمی نگران بودند.!

همانطوریکه دوستانش از او به عنوان پسر طبیعت یاد می کنند دانزیگ معتقد است از آن روی که همه نمی توانند همیشه در اوج باشند من نیز وقتی که نتوانم در میدان مسابقه پیروز شوم کوله پشتی و دوربین خود را برداشته و بسوی طبیعت میروم..

او بر این باور است که شاید تلاش ها و گرایش او به گیاهخواری قطره ای از دریا هم نباشد ولی تا لحظه آخر سعی خواهد کرد تا از صنعت گوشت و لبنیات حمایت نکرده و سهمی در کشتار و شکنجه حیوانات نداشته باشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱