در تمرینات ورزشی برای داشتن انرژی بیشتر می توانید از خرما-انجیر-کشمش - کربوهیدرات-ارده و شیره انگور یا خرما-کنجد و انواع آجیل ها قبل شروع فعالیت ورزشی برای بالا بردن قند خون و فشار حین فعالیت بدنی استفاده کنید.همچنین میتوانید یک شربت ورزشی ساده با استفاده از یک شیشه آب+کمی آب لیموترش تازه+کمی شکر یا شربت سن ایچ برای طعم بهتر+یک چهارم قاشق چایخوری نمک درست کنید و حتما در حین ورزش کردن کم کم (نه یکدفعه) بنوشید.


در مواقعی خاص که احتیاج به انرژی بیشتر دارید و می خواهید فعالیت شدید انجام دهید قبل از تمرین یک قرص ب1 و یک فارماتن به همراه شربتی که ذکر شد می توانید استفاده کنید، البته هفته ای 3-4 عدد قرص مولتی ویتامین کافیست چون مصرف بیش از اندازه اش ممکن است عوارضی برای بدن داشته باشد.گیاهخواران از نظر انرژِی بسیار بهتر از گوشتخواران هستند . بیشترکسانی که کارهای سخت انجام میدهند مانند ورزشکاران ،کشاورزان و.... انرژی مورد نیازشان را از نان و کربوهیدرات تامین میکنند.بخصوص در گذشته که مردم اکثر کارهایشان را خودشان انجام میدادند ، فعالیت بدنی زیادی داشتند و بیشتر غذاهای ساده و طبیعی مصرف میکردند.انرژی بچه های امروز با خوردن پیتزا و گوشت و ویتامین ها ی مصنوعی بسیار کمتر از بچه های نسل های قبل هست.

 
قسمتهایی از کتاب خامخواری (نوشته آرشاویر در آوانسیان:
ورزشکاران عزیز:
به شما درس غلط آموخته‌اند. خوراک‌های پخته مخصوصاً «پروتئین حیوانی» به شما نیرو و انرژی نمی‌دهد بلکه انرژی شما را از بین می‌برد و به جای اینکه ورزش برای شما یک عمل مفید باشد، ارگان‌های شما را زودتر از سایرین خسته نموده شما را مجبور می‌‌کند در حین جوانی، در 35-30 سالگی، از ورزش دست بکشید و با ارگان‌های فرسوده به اجتماع مرده‌خواران تنبل و بیمار برگردید.
هرکس که عقل دارد باید فوراً غذای مرده را کنار گذاشته، بدن خود را از سُموم و گوشت‌های زائد نجات داده، با غذای طبیعی ارگان‌ها و عضلات خود را تقویت نموده و با نیروی تازه وارد میدان مسابقه شود تا به جوایز بی‌سابقه‌ای نائل گردد.
زنده‌خواران حقیقی با غذای طبیعی و ورزش نیروی جسمی و فکری خود را تا مدتی خیلی زیاد، بیشتر از آنکه تصور می‌شود، (تا 100 یا 120 سال و بلکه بیشتر) روز به روز افزایش خواهند داد.
زنده‌خوارها معطل تاکسی و اتوبوس نمی‌شوند، آنها پیاده راه می‌افتند و زودتر به مقصد می‌رسند. به این طریق مسأله ترافیک خود به خود حل می‌شود. جوانان مرده‌خوار برای ده دقیقه راه، نیم ساعت در انتظار اتوبوس می‌ایستند، شرم بر آنها

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱