توصیه‌های نادرست و باورهای غلطی در حوزه تناسب اندام و کاهش وزن وجود دارند که می‌توانند مانع رسیدن شما به هدف‌تان شوند. این مطلب به ۹ نمونه از این باورهای رایج اما غلط می‌پردازد. واقعیت این است که افراد به طور متفاوتی به تمرین‌های مختلف واکنش نشان می‌دهند و تمرین‌هایی که برای یک نفر موثرند، ممکن است برای فرد دیگر، کارآیی چندانی نداشته باشند. در این مواقع شما باید ورزش و تمرینی که برای شما مفید است و مشکل‌تان را حل می‌کند، بیابید...
▪ صورغلط ۱
«با دویدن روی تردمیل، در مقایسه با پیاده‌روی یا دویدن روی آسفالت، فشار کمتری به زانوهای خود وارد می‌کنید.»
یکی از مربیان ورزشی در مرکز درمانی دانشگاه نیویورک می‌گوید: «دویدن، ورزشی عالی است ولی روی زانوها اثر می‌گذارد چون فشار ناشی از وزن بدن بر مفصل‌ها وارد می‌شود، فرقی نمی‌کند که روی آسفالت بدوید یا روی دستگاه دوی ثابت.» او می‌گوید: «بهترین راه برای کاستن فشار وارده بر زانوها، تنوع بخشیدن به ورزش است. اگر دویدن را با سایر فعالیت‌های ورزشی که باعث سلامت قلب می‌شوند بیامیزید، مثل نوار غلتان یا استفاده از دوچرخه ثابت، فشار وارد شده بر زانوها را کاهش می‌دهید و در نتیجه می‌توانید سال‌ها بدوید.»
▪ تصورغلط ۲
«ورزش‌های ایروبیک، میزان متابولیسم بدن را تا ساعت‌ها بعد از ورزش افزایش می‌دهند.»
در حقیقت این فرضیه درست است ولی مقدار کالری مصرفی آن گونه که شما فکر می‌کنید نیست! کارشناسان می‌گویند، درست است که متابولیسم بدنتان بعد از ورزش ایروبیک با مقدار اندکی افزایش، همچنان ادامه می‌یابد ولی مقدار آن از نظر آماری قابل توجه نیست. در حقیقت، این کار فقط بیست کالری بیشتر از مقدار عادی، در هر روز، مصرف می‌کند. با وجود اینکه مقدار کمی افزایش در متابولیسم، بعد از انجام ورزش‌های استقامتی دیده می‌شود، نمی‌تواند نقشی اساسی ایفا کند. این مساله واقعاً به عنوان موفقیت در مصرف انرژی محسوب نمی‌شود.
▪ تصورغلط ۳
«تا زمانی که در حال ورزش کردن، احساس سلامتی می‌کنید، احتمالاً زیاده‌روی نمی‌کنید.»
یکی از بزر‌گ‌ترین اشتباهات مردم این است که وقتی یک برنامه‌ ورزشی جدید را شروع می‌کنند و یا به برنامه قبلی برمی‌گردند، فشار بیشتری را زودتر از زمانی که باید، به خود وارد می‌کنند. دلیل این کار این است که آنها در هنگام تمرین و ورزش کردن احساس تندرستی می‌کنند و در خود مشکلی نمی‌بینند. پیامدهای زیاده‌روی در ورزش، یک یا دو روز بعد از ورزش آشکار می‌شود.
▪ تصورغلط ۴
«شنا کردن برای کاهش وزن عالی است.»
درست است که شناکردن برای زیاد کردن ظرفیت شش‌ها و بزرگ کردن ماهیچه‌ها بسیار کمک کننده است و حتی به از بین بردن تنش اضافی بدن کمک می‌کند اما تا زمانی که برای ساعت‌ها شنا نکنید، شناکردن به کم کردن وزن بدن کمکی نمی‌کند. به علت اینکه خاصیت شناوری و رانش آب بدن شما را حمایت می‌کند، فعالیتی که در هنگام راه رفتن در شرایط عادی می‌کنید، در هنگام راه رفتن در آب کمتر می‌شود. این امری عادی است که شما وقتی از آب بیرون می‌آیید، احساس گرسنگی شدیدی کنید. در حقیقت ممکن است موجب شود که بیشتر از حالت معمولی غذا بخورید و این، پیروی از یک برنامه‌ غذایی را سخت می‌کند.
▪ تصورغلط ۵
«تمرینات یوگا برای تمام انواع کمردرد توصیه می‌شود.»
واقعیت این است که یوگا می‌تواند به بهبود کمردرد کمک کند ولی نه برای هر نوع کمردردی.
اگر کمردرد شما منشأ ماهیچه‌ای دارد، بله. برخی از حرکات کششی و بعضی وضعیت‌های یوگا می‌تواند به شما کمک کند ولی اگر کمردرد شما ناشی از مشکلات دیگری است (مثل بیماری دیسک کمر)، به نظر نمی‌آید که یوگا بتواند کمکی بکند بلکه باعث بدتر شدن آسیب دیدگی و درد بیشتر نیز خواهد شد.
▪ تصورغلط ۶
«اگر در حال ورزش کردن عرق نمی‌کنید، معنایش این است که به اندازه‌ کافی فعالیت نمی‌کنید.»
عرق کردن، لزوما نشان دهنده‌ فعالیت سخت بدن نیست. بدن شما از این طریق دمای خود را پایین می‌آورد.
بدون عرق کردن هم می‌توان مقدار قابل توجهی انرژی مصرف کرد. پیاده‌روی یا بدن‌سازی سبک را امتحان کنید.
▪ تصورغلط ۷
«کار کردن با وسایل چربی‌سوز، چربی شکم را از بین می‌برد.»
چیزهایی را که در تبلیغات می‌بینید، باور نکنید. دستگاه چربی‌سوز ممکن است به مستحکم کردن ماهیچه‌های بخش میانی بدن شما کمک کند و حالت بدن شما را متناسب کند ولی توانایی دیدن ماهیچه‌های شکمی، ‌با مقدار کلی چربی بدن متناسب است. اگر چربی‌های شکمی‌ خود را از دست ندهید، ماهیچه‌های شکمی‌ را نخواهید دید.
اما آیا استفاده از این دستگاه‌ها می‌تواند به شما در کم کردن چربی‌های شکم کمک کند؟ کارشناسان می‌گویند: نه!
شما نمی‌توانید قسمت خاصی از بدنتان را در نظر بگیرید و چربی‌های آن را بسوزانید و مصرف کنید بنابراین این دستگاه‌ها نمی‌توانند به کم کردن وزن در آن قسمت‌های بدن کمکی بکنند. برای سوزاندن چربی بدن، شما باید تمریناتی را انتخاب کنید که هم شامل ورزش‌های کمک کننده به قلب و عروق و هم شامل ورزش‌ها و تمرینات استقامتی باشند.
▪ تصورغلط ۸
«دستگاه‌های ورزشی، مطمئن‌ترین راه برای ورزش هستند و به کمک آنها همیشه می‌توانید به روشی علمی، ورزش ‌کنید.»
ممکن است به نظر بیاید که یک دستگاه ورزشی بدن شما را در وضعیتی درست تنظیم می‌کند و باعث می‌شود شما تمام حرکات را به روش صحیح انجام دهید. این گفته، زمانی درست است که دستگاه مورد نظر برای قد و وزن شما به طور دقیق و صحیح تنظیم شده‌باشد. این نظر کارشناسان است. تا زمانی یک مربی ورزشی و یا فردی که شایستگی لازم را دارد، تنظیمات لازم را برای شما انجام ندهد، در شیوه‌ ورزش کردن دچار اشتباهات فراوانی خواهید شد و در حالی که بدون نظارت با هر دستگاهی در حال ورزش هستید و یا حتی بدون استفاده از دستگاه‌های ورزشی فعالیت می‌کنید، خطر ایجاد آسیب‌دیدگی را در خود افزایش می‌دهید.
▪ تصورغلط ۹
«اگر می‌خواهید ورزش برایتان مفید باشد، باید در هنگام ورزش کردن، اندکی احساس درد ناشی از فعالیت بکنید.»
از بین تمام شایعات گسترش یافته در مورد پرورش اندام و زیبایی اندام، کارشناسان معتقدند که بحث بدون رنج کشیدن، چیزی به دست نمی‌آید، بیشترین خسارت را به افراد می‌زند. درست است که یک یا دو روز بعد از ورزش باید انتظار نوعی حس دردناک را در عضلات داشت ولی این حس، تفاوت بسیاری با درد عضلات در هنگام ورزش کردن دارد. شما نباید در هنگام انجام دادن فعالیت‌های ورزشی، احساس درد و ناراحتی کنید و گرنه یا حرکات را به روش غلط انجام می‌دهید و یا از قبل نوعی آسیب‌دیدگی داشته‌اید. کارشناسان، ورزش با درد را توصیه نمی‌کنند. اگر در حین ورزش، احساس درد در بخشی از بدن کردید، ورزش را متوقف کنید. کمی‌استراحت کنید تا درد متوقف شود. اگر نشد و یا با ورزش مجدد، دوباره درد شروع یا حتی بیشتر شد، به پزشک مراجعه کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۱۳