نوشابه‌های انرژی‌زا که معمولا برای آنها اسامی پر سر و صدایی انتخاب می‌شود که نماد قدرت و انرژی هستند، در واقع تاثیری قویتر از قهوه ندارند.

طبق گزارشی که به تازگی منتشر شده است، نوشابه‌های انرژی‌زا که معمولا برای آنها اسامی پر سر و صدایی انتخاب می‌شود که نماد قدرت و انرژی هستند، در واقع تاثیری قویتر از قهوه ندارند. مقایسه ‪ ۱۲‬نوشابه انرژی زای معروف که در شماره سپتامبر نشریه “گزارش‌های مصرف‌کنندگان ” (‪(Consumer Reports‬ منتشر شده، نشان داد که کافئین موجود در ‪ ۸‬اونس (‪ ۲۴۸/۸‬گرم) انواع مختلف این نوشابه‌ها بین ‪ ۵۰‬تا ‪ ۱۴۵‬میلی‌گرم است.این در حالی است که طبق اعلام “انجمن ملی قهوه”، کافئین موجود در یک فنجان ‪ ۲۲۸‬میلی‌لیتری قهوه دم شده، بین ‪ ۶۵‬تا ‪ ۱۲۰‬میلی گرم و بطور متوسط ‪ ۸۵‬میلی گرم است.
“جمی کوپف هیرش” کمک سردبیر نشریه ‪ Consumer Reports‬و نویسنده این گزارش گفت، اینکه نوشابه‌های انرژی‌زا کافئین بسیار بیشتری از قهوه ندارد “خبر خوبی” است اما مصرف‌کنندگان بازهم باید محتاط باشند.
در این محاسبات، مقیاس ‪ ۸‬اونسی به عنوان حجم استاندارد قوطی نوشابه‌های انرژی زا در نظر گرفته شده اما در واقع بیشتر قوطی‌های این نوشابه‌ها حاوی بیشتر از ‪ ۸‬اونس هستند و اکثر مصرف‌کنندگان بیشتر از این اندازه می‌نوشند.هیرش گفت، این موضوع جای نگرانی ندارد اما باید این موضوع را در میزان مصرف کافیین روزانه خود مد نظر قرار داد.براساس یافته‌های پژوهشگران:
مصرف نوشیدنیهای انرژی‌زا، خطر ساییدگی و حساسیت شدید دندانها را به همراه دارد

پژوهشگران دندانپزشکی دانشگاه نیویورک دریافتند: در حالی که مصرف نوشیدنیهای ورزشی به صورت روزانه افزایش انرژی را در فرد ورزشکار به همراه دارد، اما از سوی دیگر به دلیل افزایش سطح ترکیبات اسیدی در دهان می‌توانند منجر به ساییدگی دندانها و یا حساسیت فوق العاده آنها شوند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۱۳