به گزارش هلث‌دی نیوز پژوهشگران استرالیایی در بررسی بر روی 30 دانشجوی 20 تا 24 ساله دریافتند که تنها نوشیدن یک قوطی 250 میلی‌لیتری از نوع بدون قند این نوشیدنی کافئین‌دار می‌تواند "چسبندگی" خون را تشدید کند و خطر لخته‌شدن خون را بیفزاید. همچنین این دانشجویان پس از نوشیدن Red Bull که یک نوشابه انرژی‌زا است از لحاظ خصوصیات قلبی و عروقی به فردی شباهت پیدا می‌‌کردند که بیماری قلبی دارد.

سرپرست این تحقیق، اسکات ویلوبی از مرکز پژوهش قلب و عروق در بیمارستان سلطنتی آدلاید و دانشگاه آدلاید می‌گوید این نتایج هشداردهنده است و توصیه می‌کند که افراد مسن‌تر دارای علائم بیماری قلبی نباید به مقدار زیاد Red Bull بنوشند.

مسئولان شرکت Red Bull می‌گویند که بی‌خطر بودن این نوشیدنی در بررسی‌های علمی فراوان ثابت شده است، و این نوشیدنی هیچگاه در کشوری ممنوع نشده است.

Red Bull در 143 کشور دنیا فروخته می‌شود، اما فروش آن در نروژ، دانمارک و برخی کشورهای دیگر به علت نگرانی در مورد تاثیر آن بر سلامت افراد ممنوع است.

مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا با برخی رفتارهای خطرناک رابطه مستقیم دارد

محققان آمریکایی اعلام کردند که بروز رفتارهای خطرناک در جوانان با مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا رابطه مستقیم دارد.
نتایج تحقیقات اخیر محققان آمریکایی نشان داده است که استفاده از نوشابه‌های انرژی‌زا به رفتارهای خطرناک و خشونت‌زا در جوانان منجر می‌شود. گروهی از محققان موسسه ملی اعتیاد در آمریکا پس از انجام آزمایشات و تحقیقات روی 800 جوان و نوجوان آمریکایی، اعلام کردند مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا با بروز برخی از رفتارهای خطرناک رابطه مستقیم دارد. این در حالی است که نیمی از نوجوان و جوانان مورد آزمایش، در ماه اخیر از نوشابه‌های انرژی زا استفاده کرده بودند. این محققان تاکید کردند کافئین موجود در نوشابه‌های انرژی‌زا چند برابر نوشابه‌های معمولی بوده و حاوی شیره برخی از گیاهان است که موجب بروز رفتارهای خطرناک و نامتعادل در نوجوانان و جوانان می‌شود.
تنها مواد اعتیاد آوری که در این نوشابه‌ها وجود دارند، کافئین و گیاه گوارانا است که مصرف زیاد و طولانی‌مدت‌شان موجب می‌شود به آنها عادت کنیم. درصد این مواد در نوشابه‌های انرژی‌زا تقریبا با مقدارشان در قهوه برابراست، البته میزان کافئین در انواع گوناگون قهوه‌ها بسته به میزان برشته شدن دانه‌هایش، متفاوت است. اعتیاد به نوشابه‌های انرژی‌زا اغلب جنبه روانی دارد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۱۳