قرص ورزش برای درمان افسردگی تولید خواهد شد .

محققان اعلام کردند به زودی قرص‌هایی به بازار می‌آیند که تاثیر ورزش کردن را روی بدن دارند.  متخصصان دانشگاه ییل (Yale) می گویند آزمایشهای انجام شده بر روی موش می تواند نشان دهد که چرا ورزش مکرر و مداوم می تواند به افرادی که دچار افسردگی هستند کمک کند.
 
 
   هرچند واضح است که ورزش کردن روحیه افراد را بهتر می‌کند اما دلیل این موضوع هنوز بطور واضح مشخص نشده است.
تمرکز این تحقیق تازه بر روی منطقه‌ای از مغز به نام هیپوکمپوس است که در حال حاضر هم تولیدکنندگان داروهای ضد افسردگی از اهمیت آن آگاهند.

گروه پژوهشگران دانشگاه ییل آزمایشی را ابداع کردند تا دریابند کدام ژنها در این ناحیه از مغز در حین ورزش فعال تر می‌شوند و در این آزمایشها ژنی بنام VGF یافته شد.
این ژن با یک “عامل رشد” شیمیایی در ارتباط است که در رشد سلولهای عصبی نقش ایفاء می‌کند.
پیدا شدن این ژن و خواص آن با فرضیه این پژوهشگران تطابق داشت، که برای رفع افسردگی تنها تغییر در مواد شیمیایی اطراف سلولها کافی نیست و لازم است ساختار و ارتباطات میان سلولهای مغز هم تغییر کند.
گام بعدی ساختن نسخه‌ای از این ماده شیمیایی و آزمایش آن بر روی موش بود که در این آزمایشها تاثیراتی بر رفتار موشها دیده شد که تقریبا معادل استفاده از داروی‌های ضد افسردگی در انسان بود.
پژوهشگران معتقدند دارویی که بر اساس VGF ساخته شود “احتمالا درجه تاثیر بسیار بالاتری” نسبت به داروهای موجود ضد افسردگی خواهد داشت.
“مارکوس رابرتز” رییس موسسه Policy at Mind گفت : در حال حاضر باید پزشکان استفاده از تمرین‌های ورزشی را بعنوان روشی جهت درمان مسائل روحی توصیه کنند.

وی می‌گوید : “تحقیقات موسسه ما نشان داده است که ورزش در هوای آزاد می -تواند احساس افسردگی را کاهش دهد و با القاء حس دستیابی به یک موفقیت، اعتماد به نفس را نیز افزایش دهد. شواهد تایید کننده این موضوع به‌اندازه ای افزایش یافته ‌است که می‌تواند باعث شود بکارگیری ورزش برای رفع افسردگی، یک روش درمانی بالینی قلمداد گردد.”

فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی، توانایی فرد را برای سوزاندن چربی از ۵۰ درصد گرفته تا بیش از ۱۰۰۰ درصد بسته به میزان تناسب اندام فرد و مدت انجام تمرینات بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این، سوختن سریع چربی در بدن حتی بعد از اتمام تمرینات ادامه پیدا می‌کند. در این پژوهش محققان نحوه اثرگذاری تمرینات ورزشی را روی بیش از ۲۰۰ مولکول در بدن که با متابولیسم در ارتباط هستند، بررسی کردند و امیدوارند که در نهایت نتیجه بررسی‌ها و یافته‌های آنها به تولید قرص سحرآمیز ورزش منجر خواهد شد.

‌دکتر گریگوری لویس، متخصص قلب بیمارستان عمومی دانشکده پزشکی هاروارد که سرپرستی این تحقیق را عهده‌دار بوده است، می‌گوید: با استفاده از پله‌ها به جای آسانسور و یا ۱۰ دقیقه کار با تردمیل در طول روز می‌توانید روش متابولیسم بدن خود را برای یک دوره مهم تغییر دهید و آن را از وضعیت ذخیره سازی چربی به سوزاندن چربی مبدل سازید.

پژوهشگران می گویند به این ترتیب  احتمالا در آینده نزدیک بتوان احساس “سرخوشی” ایجاد شده توسط ورزش را با قرصی که یک ژن خاص در مغز را تحت تاثیر قرار می دهد شبیه سازی کرد.

کارشناسان می گویند : این موضوع می تواند به یافتن داروهای موثرتر منجر شود.در بریتانیا، سازمانهای خیریه ای که در زمینه بهداشت روحی افراد سرمایه گذاری و فعالیت می کنند، همواره برنامه های تمرینات ورزشی را بعنوان یک راه رفع افسردگی توصیه کرده اند.

داروی جدید تحت عنوان (قرص ورزش) با فعال کردن ژنی که به سلول ها دستور سوزاندن چربی ها را می دهد، پروسه ای مشابه سوختن چربی ها در هنگام ورزش را در بدن فعال می کند.

در بدن موش های آزمایشگاهی با مصرف این قرص ژنی موسوم به PPAR-d فعال می شود که این ژن تنظیم کننده اصلی، توانایی سلولهای بدن را در سوزاندن چربی ها کنترل می کند که در صورت مصرف این قرص حتی زمانی که موش فعالیت نمی کند، پروسه سوختن چربی ها که در طول مدت ورزش کردن صورت می گیرد، به شکل مشابه به جریان می افتد؛ به این ترتیب بدن موش در برابر اضافه وزن حتی در صورت دنبال کردن رژیم های پرچرب مقاومت می کند.

ممکن است این یافته ها  به روش جدیدی برای درمان یا پیشگیری از سندروم متابولیک انسانی منجر خواهد شد.

نتایج این تحقیق در مقاله ای در نشریه نیچر مدیسین منتشر شده است .

/ 0 نظر / 27 بازدید