دانشمندان ثابت کردند بخشی از نظریه نسبیت انیشتین در مقیاس‌های انسانی نیز صحت دارد: هر چه ارتفاع شما بیشتر باشد زودتر پیر می‌شوید. 

محققان یکی از بخش‌های نظریه نسبیت انیشتین را در مقیاس انسانی به اثبات رساندند و نشان دادند هر چه فاصله انسان از زمین بیشتر شود، گذشت سریع زمان درباره انسان نیز صدق خواهد کرد.

این به آن معنی است که حتی اگر در طبقه آخر یک آسمان‌خراش زندگی کنید نیز نسبت به ‌زمانی که در یک خانه روستایی زندگی می‌کنید، سریع‌تر سال‌خورده خواهید شد زیرا نیروی گرانش در ارتفاع ضعیف‌تر شده و زمان سریع‌تر می‌گذرد.

این کشف توسط دانشمندان آمریکایی صورت گرفته و نظریه‌ای که برای اولین‌بار توسط انیشتین مطرح شد را تایید می‌کند. در این نظریه آمده است زمانی که ساعت‌ها از زمین فاصله بگیرند به دلیلی ضعیف شدن نیروی گرانش

سریع‌تر کار می‌کنند. با وجود اینکه این ایده از سال‌ها پیش پذیرفته شده بود اکنون برای اولین بار امکان اندازه‌گیری آن با دقتی بالا فراهم آمده است.

فیزیکدانان موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی با استفاده از یک جفت از دقیق‌ترین ساعت‌های جهان به‌سادگی نشان دادند حرکت ساده بالارفتن از پله‌ها می‌تواند منجر به گذشت سریع‌تر زمان شود. بر اساس این آزمایش ساده، در صورتی که یکی از ساعت‌ها تنها یک طبقه بالاتر از ساعت دیگری قرار بگیرد، سرعت حرکت آن مقداری به اندازه بخشی کوچک از ثانیه بیشتر از ساعت پایینی خواهد بود.

بر این اساس بالا رفتن از چند پله می‌تواند 90 میلیاردم یک ثانیه را از عمر 79 ساله یک فرد کم کند. با رفتن به ارتفاع 3 متری از یک ساختمان نیز 900 میلیاردم از ثاینه از عمر فرد با سرعت بیشتری سپری خواهد شد.

همچنین در صورتی که مجبور باشید بقیه عمر خود را در آخرین طبقه از ساختمان 102 طبقه ای و 381 متری "امپایر استیت" سپری کنید 104 میلیاردیم از ثانیه را از دست خواهید داد.

محققان برای اجرای این آزمایش‌ها از ساعت‌های اتمی "منطق کوانتمی" که از دقت بسیار بالایی برخوردارند استفاده کرده و ثابت کردند ارتفاع گرفتن باعث می شود سرعت حرکت ساعت‌ها به دلیل کاهش فشار گرانشی افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، با این همه محققان موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی تایید کردند این پدیده که به تاخیر زمانی گرانشی شهرت دارد هیچ تاثیری بر زندگی انسان‌ها ندارد زیرا تفاوت در حرکت زمان به اندازه‌ای ناچیز است که انسان‌ها توانایی احساس آن را ندارند اما می‌تواند در زمینه‌های علمی مانند ژئوفیزیک کاربردهای اساسی داشته باشد.
/ 0 نظر / 16 بازدید